Obchody jubileuszu O. BERNARDA KRYSZKIEWICZA

maj 15, 2015 Podziel się opinią

2 maja 2015 r. w Kościele Ojców Pasjonistów odbyły się uroczyste obchody setnego jubileuszu urodzin i siedemdziesiątej rocznicy śmierci Ojca Bernarda Kryszkiewicza. Na wydarzenie licznie przybyli Ojcowie Pasjoniści z całej Polski. Reprezentatywną grupę gości stanowili również pielgrzymi z Rawy Mazowieckiej, z harcerzami z drużyny im. Ojca Bernarda na czele.

Uroczystościom przewodniczył bp. Piotr Libera. Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie Dr Leszka Zygnera, który wygłosił konferencję pt. „O życiu i działalności o. Bernarda Kryszkiewicza”, przybliżającą zebranym sylwetkę pasjonisty.

Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, dedykowanej postaci Ojca Bernarda CP w Muzeum Historycznym. Wystawa nosiła tytuł „Życie Pięknej Miłości. Ojciec Bernard Kryszkiewicz (1915-1945)”. Oprawę artystyczną zapewnił amatorski Teatr Trzech Pokoleń, który zrealizował scenariusz Bożenny Parzuchowskiej. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy.

SONY DSC

Po ciepłym przyjęciu uczestników obchodów święta w Muzeum Historycznym, wszyscy udali się do Klasztoru Ojców Pasjonistów, gdzie czekał tort upieczony specjalnie na tę okazję przez Cukiernię Kaczorków. Następnie przyszedł czas na strawę duchową. Napełniwszy żołądki uczestnicy wzięli udział w drugiej części konferencji.

SONY DSC

W roli drugiego prelegenta wystąpił w tym dniu Ks. Dr hab. Waldemar Linke – prowincjał pasjonistów. Ojciec Linke inspiracją swojego wystąpienia uczynił ”Dialogi z Ukrzyżowanym”, mało znane dzieło o. Bernarda Kryszkiewicza, które prowincjał poczytuje, jako zbiór aktualnych refleksji, które stanowią wielką wartość dla współczesnych, jako modlitwę i przejaw troski o człowieka w czasie trudnym.

O godz. 18:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Piotra Libery – ordynariusza Diecezji Płockiej. Biskup Libera mówił o istocie posiadania prawdziwych wzorów postępowania w dzisiejszym świecie. Wzorów, którymi od wieków obdarza nas Klasztor Ojców w postaci kandydata na ołtarze – sługi Bożego Bernarda, św. Stanisława Kostki, czy Pawła Kostki – mężczyzny nawróconego. Biskup wskazał również na konieczność przebudzenia do miłości, jako drogi którą wskazuje nam Sługa Boży od Matki Pięknej Miłości.