Pielgrzymka do Lichenia

maj 16, 2014 Podziel się opinią

   W dniu 16 maja 2014r. grupa 45 uczniów Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych wraz z opiekunami odbyła pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Celem wycieczki było: kształtowanie postaw i zachowań w miejscach kultu religijnego, rozwijanie zainteresowań uczniów, formowanie postawy chrześcijańskiej, integracja grupy uczniowskiej oraz spotkanie z historią, architekturą i sztuką naszej ojczyzny.

Wyjazd do Lichenia był formą dziękczynienia za otrzymany sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, za trzyletnią edukację w gimnazjum i okazją do zwrócenia się z prośbą do Matki Bożej o potrzebne łaski i opiekę na kolejnych etapach życia. Uczestnicy pielgrzymki wyrazili swoje dziękczynienie podczas uroczystej Mszy świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
Bazylika w Licheniu zachwyciła gimnazjalistów swym ogromem, przepychem i pięknem.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy unikalne eksponaty w muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego. W kolekcji muzeum znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Ważne miejsce w kolekcji muzealnej zajmuje jeden z największych w Polsce zbiorów dotyczących Powstania Styczniowego. Wchodząc do muzeum dzięki odrobinie wyobraźni uczniowie mogli przenieść się w samo serce historii Polski. Taka forma przekazu rozbudza naturalną ciekawość , a zdobyta wiedza zapada na długo w pamięci.
Dużą atrakcją było zwiedzanie apartamentów papieskich, w których nocował Ojciec święty podczas pobytu w Licheniu. Zgormadzone są w nich pamiątki, wota i dary papieża dla sanktuarium licheńskiego, zbiory biblioteczne poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II.

Pielgrzymka była dla nas wszystkich okazją do zamyślenia oraz miała duże znaczenie dydaktyczne, wychowawcze i duchowe.
Wycieczka została sfinansowana przez Fundację SCALAM „Prostujemy drogi życia” z siedzibą w Przasnyszu. Społeczność Gimnazjum w Czernicach Borowych składa na ręce prezesa Pani Elżbiety Sosnowskiej serdeczne podziękowanie Fundacji za wspieranie naszych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.