Spotkanie Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży

wrzesień 22, 2016 Podziel się opinią

16 sierpnia 2016 roku około godziny 18 stało się coś niesamowitego – Przasnysz na chwilę stał się najważniejszym punktem na mapie Diecezji Płockiej. To właśnie tutaj spotkali się wolontariusze Światowych Dni Młodzieży 2016 z całej diecezji. Razem z nami wzięli udział w Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Rafała Grzelczyka – Diecezjalnego Koordynatora Światowych Dni Młodzieży, a następnie we wspólnej zabawie. Zorganizowanie dyskoteki okazało się świetnym pomysłem, ponieważ w ogromnym stopniu przyczyniła się ona do integracji uczestników spotkania i stworzyła fundamenty nowych przyjaźni. Późnym wieczorem wysłuchaliśmy historii budowania tratwy i przewiezienie obrazu Jezusa Miłosiernego przez Związek Harcerzy Rzeczypospolitej z Płocka aż do Krakowa. Trzeba przyznać, że chłopakom należy się ogromna pochwała i szacunek – odwalili kawał dobrej roboty :)!   W sobotni poranek, zaraz po śniadaniu, spotkaliśmy się w salce ojca Bernarda Kryszkiewicza w Klasztorze Ojców Pasjonistów, aby przybyli wolontariusze mogli wziąć udział w przygotowanej przez przasnyską młodzież grze miejskiej. Nasi goście obejrzeli prezentację o św. Stanisławie Kostce, a następnie zostali zapoznani z zasadami gry. W międzyczasie spotkali się także ze św. Stasiem, którego planowali odwiedzić po południu. Stanisław sam chciał przedstawić im swój życiorys, jednak w pewnym momencie wpadł anioł i podnosząc głos poinformował go, że jest spóźniony. Chwycił go za rękę, wyprowadził z sali i polecieli. Ale jak pielgrzymka do naszego patrona może odbyć się bez niego samego?! Wolontariusze musieli go czym prędzej znaleźć! Najprostszym sposobem było podążanie za nim ścieżkami, które pokonał za życia!

Po drodze czekało na nich mnóstwo wyzwań. Już na samym początku musieli udać się do kościoła ufundowanego przez Pawła Kostkę  i znaleźć jego epitafium, a następnie przepisać zawarty pod nim tekst.

Kolejnym punktem na mapie było rzeczywiste miejsce chrztu św. Stanisława – kościół p.w. św. Wojciecha w Przasnyszu. Uczestnicy zastali tam Małgorzatę i Jana Kostkę – rodziców Stasia, którzy wraz z maleńkim synkiem właśnie wyszli z Mszy Świętej. Chwilę po przybyciu wykonali wspólne zdjęcie, a następnie zostali poproszeni o znalezienie pięciu zabawek.
Kierując się otrzymanymi instrukcjami, udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej, która odzwierciedlała szkołę we Wiedniu. Uczestnicy spóźnili się na lekcję, więc musieli ponieść karę. W jej ramach napisali test.  Niestety, nikt nie przeczytał polecenia, zanim zabrał się za rozwiązywanie zadań, a można było zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Czwarty punkt stanowiła płyta rynku miejskiego. Podążający za Stasiem Paweł był bardzo wykończony – zatrzymał się w Dillingen, żeby odpocząć i zaspokoić głód, jednak nie miał na to pieniędzy. Poprosił uczestników o usmażenie naleśników. Okazało się, że wśród nich znalazło się wielu mistrzów sztuki kulinarnej! 🙂

Ostatnim miejscem na mapie gry był Rzym osadzony w Parku Miejskim. Była to stacja, na której na uczestników czekało najwięcej zadań! Najważniejsze było na końcu – musieli złapać Stasia Kostkę, który poruszał się na hulajnodze! Na szczęście wszystkim drużynom udało się osiągnąć cel i Staś poszedł razem z nami do Rostkowa.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje!