Noc Ducha w Sadowiu

maj 31, 2015 Podziel się opinią

   22 maja 2015 grupa młodzieży złożona z osób zaangażowanych w działania Parafialnego Centrum ŚDM przy Parafii Ojców Pasjonistów i gimnazjalistów przygotowujących się do Bierzmowania, na tydzień przed przystąpieniem do Sakramentu, wyruszyła na wyprawę do oddalonego o przeszło 250 km Sadowia w województwie wielkopolskim. Młodzi ruszyli pod opieką Pani Beaty Niskiej oraz Ojca Jakuba CP, wyznaczonego z ramienia Parafii Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Po pożegnaniu rodziców i spakowaniu bagażu do autobusu, około godziny 16:00 rozpoczęła się przepełniona śpiewem podróż. Do Sadowia dotarliśmy około godziny 22:00. Po długiej trasie ukazała się nam brama majaczącego w ciemnościach, położonego na wzniesieniu Klasztoru Ojców Pasjonistów.

    W domu rekolekcyjnym grupę z Przasnysza ciepło przywitali Ojciec Grzegorz Słowikowski – Proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Króla i Martyna Dziechciaruk – zielonogórzanka, trenerka śpiewu, o której talencie muzycznym zebrani mogli się przekonać już tego samego wieczora. Podczas posiłku młodzi dowiedzieli się, że Klasztor i kościół zostały wzniesione w roku 1932, gdy hrabia Szembek ofiarował Ojcom Pasjonistom 10 ha majątku. Tuż obok, na klasztornej górce zbudowano Golgotę, natomiast ośrodek duszpasterski powstał w Sadowiu w 1975 roku.

SONY DSC

Po napełnieniu brzuchów pyszną kolacją, grupa udała się do kaplicy na krótką adorację, prowadzoną przez Ojca Grzegorza. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Martyna, uczestnicy rekolekcji nieśmiało ją wspierali. Następnie rozpakowano bagaże i ulokowano się w pokojach, by zregenerować siły przed sobotą pełną wrażeń. Było na co czekać, w końcu temat rekolekcji nawiązywał do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

   Kolejny dzień rozpoczął się od wspólnej modlitwy i wielbienia śpiewem. Po śniadaniu, które przebiegło w wesołej atmosferze nastąpił czas refleksji – rekolekcjoniści udali się na Drogę Krzyżową, każdy z nich otrzymał drewniany krzyż, który niósł ze sobą. Następnie Ojciec Jakub oprowadził nas po okolicy, opowiadając o ciekawej historii związanej z klasztorem i domem rekolekcyjnym. Widzieliśmy m.in. grobowiec zakonny, kamień upamiętniający przybycie Pasjonistów do Sadowia, widok z wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Wprowadzenie pozwoliło młodym przasnyszanom wczuć się w atmosferę miejsca i wewnętrznie wyciszyć.

Po Mszy Świętej i rozważaniu, które dotyczyło Zesłania Ducha Świętego na Maryję i Apostołów, Ojciec Grzegorz wygłosił konferencję, dotyczącą modlitwy i roli właściwego do niej przygotowania. Uczestnicy mogli zdawać pytania i dzielić się swoimi refleksjami. Kolejnym punktem dnia był pełen emocji warsztat muzyczny, prowadzony przez Panią Martynę, podczas którego młodzież poznała swoje możliwości wokalne i nauczyła się śpiewać na głosy.

Natomiast w trakcie części warsztatowej młodzi otrzymali zadanie inspirowane siedmioma Darami Ducha Świętego:

Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością

Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary

Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje

Dar Męstwa – by bronić wartości

Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie

Dar Pobożności – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi

Dar Bojaźni Bożej – by być ufnym.

SONY DSC

Pani Beata dokonała podziału na grupy. Każda z ekip otrzymała zadanie stworzenia pantomimy, dotyczącej jednego z darów. Rekolekcjoniści podeszli do sprawy z sercem i wspaniale wywiązali się z zadania. Podsumowując część warsztatową Pani Niska przeczytała zebranym jedno z opowiadań salezjanina, pisarza i pedagoga – Bruno Ferraro pt. „Niewidzialny Trener”. Głównym bohaterem był chłopiec, który bardzo pragnął zdobyć przyjaciela. W jego dążeniach pomagał mu niewidzialny mentor, przysyłający mu co dzień liściki z krótkimi instrukcjami. Trener nie uświadamiał, nie „mądrzył się”, pokazał chłopcu jak ważne jest realizowanie marzeń poprzez rozpoczęcie pracy nad sobą samym. Ta niezwykle ciepła historia dotyczyła przełamywania nieśmiałości, przybierania aktywnej postawy i nie tracenia nadziei bez względu na okoliczności.

    Opiekunka nawiązała również do szczególnego czasu, w jakim młodzież przybyła na rekolekcje. Była to Wigilia Zesłania Ducha Świętego, a więc czas niezwykły, „czas prawdziwych cudów”. Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce w Wieczerniku, gdzie Jezus zebrał się z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Duch Święty, nazywany często „Sprawcą naszej wiary”, działa w sakramentach, dysponuje niezwykłą mocą umacniania i utwierdzania w dziele Chrystusa.

SONY DSC

Wieczorem przasnyszanie wsiedli do autobusu i w towarzystwie Ojca Grzegorza udali się do oddalonego o 5 km Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w Kościele p.w. Św. Antoniego  Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji przygotował niezwykłą uroczystość –  NOC DUCHA. Wierzcie w Ewangelię. Wielu spośród uczestników rekolekcji po raz pierwszy widziało chrześcijańską uroczystość zorganizowaną z takim rozmachem. Jeden z rekolekcjonistów stwierdza:

Najciekawszym wydarzeniem było Zesłanie Ducha Świętego.

Ludzie śpiewali i tańczyli. Byli szczęśliwi.

My także.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 20:00 od zawiązania wspólnoty i wielbienia Boga śpiewem, tańcem i modlitwą. W programie znalazły się między innymi konferencja Ks. dr Piotra Górskiego pt. Żyć mocą Ewangelii, świadectwa, wspólna przepełniona radosnym oczekiwaniem adoracja. Jeden z najintensywniejszych momentów tego wyjazdu stanowczo stanowiła modlitwa kapłanów nad ludźmi z nałożeniem rąk („abyśmy żyli mocą Słowa Bożego”). Wydarzenie wieńczyła Eucharystia sprawowana przez Ks. Bp Łukasza Buzuna, odprawiona o godz. 00:00.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu rekolekcyjnego, gdzie czekała na nas gorąca herbata. Następnego dnia długo żegnaliśmy się z tym niezwykłym miejscem, którego wcale nie mielimy ochoty opuszczać. Po uroczystej Mszy Świętej, podczas której śpiewaliśmy pieśni ćwiczone z Panią Martyną, pożegnaliśmy Ojca Grzegorza, zjedliśmy ostatni wspólny posiłek i opuściliśmy Sadowie.

Młodzi rekolekcjoniści sprawowali się świetnie, chętnie uczestniczyli we wszystkich aktywnościach, z ufnością podchodzili do kolejnych wyznaczanych im zadań, bez słowa narzekań pomagali przy stole czy sprzątali naczynia. Najbardziej interesujące było jak z dnia na dzień grupa integrowała się coraz bardziej. Jedna z uczestniczek stwierdza:

Czas rekolekcji był czasem wyjątkowym. Oprócz zawarcia nowych znajomości mieliśmy okazję do przebywania z prawdziwym Bogiem. Wspólne adoracje oraz Wieczór Chwały w Ostrowie bardzo pogłębiły przeżycia. Organizowane próby „chóry rekolekcyjnego” bardzo zbliżyły nas do siebie.

Inna uczestniczka dodaje:

W Sadowiu było bardzo fajnie, chciałabym, żeby te rekolekcje trwały dłużej.

Młodzi Przasnyszanie prosili w Sadowiu o dary Ducha Świętego: dar mądrości i rozumu, rady i męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej, by nie stali w miejscu – ale z radością, odwagą i bez lęku stawali się uczniami Jezusa. Mamy nadzieję, że wyjazd doda młodzieży sił przed organizacją Światowych Dni Młodzieży.

 

***

SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.