O rekolekcjach wielkopostnych 2015 w szkołach

kwiecień 3, 2015 Podziel się opinią

Rekolekcje wielkopostne 2015 w szkołach

 Rekolekcje wielkopostne w przasnyskich szkołach odbywały się w następującym czasie:

– Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich

w Przasnyszu  – 09 – 11.03.2015 r.

– Liceum Ogólnokształcące im. KEN – 09 – 11.03.2015

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Majora H. Sucharskiego -12.-14.03.2015 r.

Program rekolekcji w szkołach przebiegał wg tego samego schematu organizacyjnego ; uczniowie byli podzieleni na grupy, z których jedna oglądała film ewangelizacyjny, a druga w tym czasie uczestniczyła w konferencji wygłaszanej przez oj. Rekolekcjonistę (dwa dni).Trzeciego dnia na zakończenie rekolekcji uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej z możliwością spowiedzi wielkanocnej.

 

SONY DSC

SONY DSC

W tym roku rekolekcje wielkopostne, poprowadził ojciec Przemysław Kawecki ze zgromadzenia Salezjanów. Ojcu Przemysławowi towarzyszyła czteroosobowa grupa studentów z różnych miast Polski.

Uczniowie oraz ich nauczyciele-wychowawcy wysłuchali świadectw młodych kobiet oraz ojca Przemka o ich własnej drodze do Boga oraz o często trudnych doświadczeniach życiowych. Młody student natomiast opowiedział o swoich przeżyciach dotyczących relacji z uzależnionym od alkoholu ojcem. Prowadzący rekolekcje swoimi świadectwami oraz wspólnym śpiewem zachęcali młodzież do osobistej modlitwy oraz dawania dobrego przykładu własnym życiem. Ksiądz Przemysław zachęcał wszystkich do regularnej modlitwy za ludzi uzależnionych i chorych oraz za nieżyjących rodziców, podkreślając godność każdej matki i każdego ojca. Oj. Przemek poświęcił dużo czasu na analizę sakramentu pokuty i pojednania.

Spotkania rekolekcyjne połączone były z projekcją filmów o tematyce religijno-psychologicznej. Ostatniego dnia rekolekcji gimnazjaliści wraz z wychowawcami i katechetami wzięli udział nabożeństwie drogi krzyżowej połączonej z sakramentem pokuty i pojednania oraz we Mszy Świętej kończącej tegoroczne rekolekcyjne spotkania wielkopostne.

            Prowadzący rekolekcje wielkopostne oj. Przemysław „Kawa” Kawecki jest salezjaninem, absolwentem dwóch wydziałów: teologii ogólnej i socjologii. Współprowadził program „Słowo na niedzielę” w Telewizji Polskiej. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Chłopak kumpeli”. Współredaguje portal muzyczny i prowadzi rekolekcje dla młodzieży. Pasjonuje go subkultura i zmiany społeczne, dokonujące się pod jej wpływem. Jest pomysłodawcą płyt „Hip-hop Dekalog” i „Osiem błogosławieństw hip-hop”, do której dołączona jest jego książka „Siła serca kontra siła pięści”, której jednym z bohaterów jest przyjaciel księdza, mieszkaniec Nidzicy. Prowadzi internetowy serwis muzyczny www.muzyka.bosko.pl , propagujący muzykę z przesłaniem chrześcijańskim oraz portal i pismo: drakka.pl – pismo dla grzeszników. Ojciec Przemysław Kawa Kawecki „na rowerze przemierza Polskę w poszukiwaniu niecodziennego sposobu na pielgrzymowanie”.

Będąc socjologiem diagnozuje sytuację współczesnej polskiej młodzieży.  Twierdzi, że „jak się urodzisz w tzw. złej dzielnicy, a do tego dojdzie ci jeszcze pech w postaci alkoholizmu ojca, to możesz wejść w kanał, który prowadzi cię albo do poprawczaka, albo do więzienia. Rzadko się zdarza, że kończysz w rynsztoku, jak się urodzisz w dobrej rodzinie, gdzie mama i tata się kochają i nie brakuje pieniędzy na jedzenie i edukację. Zgoda, i w takich rodzinach zdarzają się sytuacje, że człowiek wchodzi w ślepy zaułek. Ale jest wybór.”

Zawsze się buntował i zawsze muzyka nadawała rytm jego życiu. „Zawsze chciałem zmienić Polskę, ale za pomocą siły i pięści. I nagle Pan Bóg pozwolił mi odkryć, że można robić to za pomocą innych środków: serca, życzliwości i wiary.  Nie mogę jednak nie mówić o tym, co Pan Bóg zdziałał w moim życiu i co robi w życiu moich przyjaciół. Nie mogę nie mówić, że tylko dwa słowa są w stanie realnie pomóc ludziom, którzy cierpią czy błądzą. Dwa słowa: „Kocham Cię!”. Słowa przypieczętowane krzyżem”.

SONY DSC

 Młodzież biorąca udział w rekolekcjach, w większości  przeżyła je głęboko na poziomie duchowym i emocjonalnym; bardzo duże wrażenie wywarły świadectwa głoszone przez towarzyszących rekolekcjoniście studentów.  Prowadzącym udało się nawiązać dobry kontakt z uczestnikami. Sprawy poważne przeplatane były śpiewem. Wiele młodych osób czeka już na następne spotkanie z Jezusem , prowadzone w podobnym stylu.

AG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.