Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

kwiecień 11, 2016 Podziel się opinią

„Katyń przebaczyć – tak, zapomnieć – nie”

W ramach przygotowań do obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych, przeprowadzono cykl zajęć zakończonych Konkursem Międzyklasowym Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Dla najlepszych uczniów zostały zakupione nagrody.

13 kwietnia 2016 r. Gimnazjum przy wsparciu Fundacji SCALAM  oraz Rady Rodziców zorganizowało uroczystość dla lokalnej społeczności.

Pierwszym prelegentem był pan Leszek Żebrowski historyk, publicysta. Przedstawił przyczyny, przebieg oraz następstwa tragicznych wydarzeń z 1940 roku. Po wykładzie uczestnicy uroczystości mieli możliwość zakupu książek autorstwa Leszka Żebrowskiego. Uczniowie gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.: „ Pamiętamy 13.04.1940- 10.04.2010”. Nauczycielka historii pani Marzena Kołakowska przybliżyła sylwetki ofiar Golgoty Wschodu z Gminy Czernice Borowe: rotmistrz Adam Bartosiewicz, kapitan Leon Skowroński, starszy przod. Czesław Grochowski, starszy posterunkowy  Karol Kobuszewski. W ten sposób oddano im należny hołd i pamięć. Przywołano też pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej  związanych z naszą szkołą oraz powiatem: śp. Janiny Fetlińskiej, śp. Tomasza Merty, śp.ks. o. Józefa Jońca oraz  śp. Pawła Krajewskiego.

Kolejnym prelegentem był pan Jacek Piotrowski, który podzielił się wspomnieniami z Rajdu Katyńskiego, którego był uczestnikiem.

W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP pani Anna Ewa Cicholska, Wójt Gminy Czernice Borowe pan Wojciech Brzeziński, przewodniczący Rady Gminy w Czernicach Borowych pan Jacek Bartołd, ks. Michał Gaszczyński proboszcz parafii p.w.  Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych, Wiceprezes Fundacji SCALAM pan Andrzej Dołęga, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej pan Piotr Kaszubowski, harcerze z 11. ŚKDH „Eko-harce”, uczniowie Gimnazjum, nauczyciele oraz przedstawiciele kombatantów z Czernic Borowych.