ORSZAK TRZECH KRÓLI w Przasnyszu

grudzień 20, 2014 Podziel się opinią

Uwaga! Uwaga!

Już po raz drugi 6 stycznia ulicami Przasnysza przejdzie Orszak Trzech Króli! Organizatorzy (Domowy Kościół) zachęca Wszystkich Państwa do czynnego udziału w wydarzeniu. Poszczególni królowie wyruszają z trzech przasnyskich kościołów:

• z Parafii Fara – Król Kacper (kolor czerwony)
  • z Parafii Ojców Pasjonistów – Król Baltazar (kolor niebieski)
  • z Parafii Chrystusa Zbawiciela – Król Melchior (kolor zielony)

O 16:30 w Kościele Ojców Pasjonistów odbędzie się natomiast koncert kolęd w wykonaniu Ryszarda Morki. Zapraszamy serdecznie i przypominamy również o konkursie na najpiękniejszą GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ.

PLAKAT 201 5 xorszak (2)

W prawie 300 miejscowościach w Polsce i 15 na całym świecie rozpoczęły się przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który wyruszy w Polsce po raz siódmy. W setkach szkół, parafii i domach kultury wolontariusze kończą już przygotowania. W rodzinach powstają konkursowe szopki betlejemskie, a lokalne społeczności mocno rywalizują, aby zdobyć do swojego Orszaku wielbłąda. Siódmy Orszak wyruszy 6 stycznia 2015 roku.

Ostatnie dni przed feriami świątecznymi w setkach polskich szkół uczestniczących w Orszaku Trzech Króli są czasem wypełnionym gorączkowymi przygotowaniami do Orszaku. Przeglądane są kolorowe stroje, tarcze i miecze rycerzy, a także tuniki dwórek poszczególnych królów. Trwają intensywne przygotowania organizacyjne i logistyczne.

Organizatorzy kończą rekrutację głównych aktorów – Maryi i Józefa z małym Jezuskiem, króla Heroda, trzech Mędrców – Afrykańczyka, Azjaty i Europejczyka, diabłów, aniołów i pasterzy. Jednocześnie rodzice są zachęcani do tego, aby razem ze swoimi dziećmi przygotować betlejemską szopkę, którą mogą wystawić do ogólnopolskiego konkursu. Mieszkańcy miejscowości, gdzie idzie Orszak toczą zaciętą walkę w internetowym konkursie „Głosuj na Wielbłąda!”.

Na 10 grudnia 2014 roku chęć zorganizowania Orszaku Trzech Króli zadeklarowało 308 miejscowości z całej Polski i 15 z zagranicy. Są wśród nich m.in. Goerlitz w Niemczech, Bukareszt w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajew na Ukrainie. Zgłoszenia miejscowości, które chcą zorganizować Orszak, będą przyjmowane już tylko do 15 grudnia.

– Spodziewam się, że w tym roku, w co najmniej w 300 miejscowościach przejdzie Orszak Trzech Króli – mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – Jeśli tak się stanie, to Orszak 2015 będzie blisko o sto procent większy niż ten z 2014.

Kolorowy Orszak i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach polskich miast staje się już w wielu miejscach wydarzeniem, w którym uczestniczą dziesiątki tysięcy osób – całe rodziny, stowarzyszenia, organizacje, wspólnoty parafialne i pojedynczy ludzie.

Od 2008 roku Orszak Trzech Króli – oddolna i lokalna inicjatywa warszawskiej szkoły Żagle – przerodził się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne.

Orszak jest często okazją do odbudowywania więzi w społecznościach. Jego organizatorami są lokalne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i parafie. Orszak jest obudowany programami edukacyjnymi dla szkół i konkursami aktywizującymi rodziny, wspólnoty i mieszkańców.

Po siedmiu latach widać obywatelskie efekty – podkreśla Piotr Wysocki, rzecznik prasowy Orszaku – Aby go zorganizować, potrzeba ludzi, którzy chcą go robić, angażując w to swój czas i bardzo często swoje pieniądze. Dla wielu jest to pierwsze obywatelskie zaangażowanie, dla wielu to powrót do tego typu aktywności.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.