POLSKA COPACABANA

Lipiec 12, 2013 Podziel się opinią

    5 lipca 2013 roku ponad 50 młodych osób z Przasnysza i okolic wyjechało do Płocka, aby razem z rówieśnikami z całej Polski uczestniczyć w Festiwalu Młodych. W tym roku odbywał się on na nadwiślańskiej plaży i nosił nazwę „Polska Copacabana”. Nawiązywał do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. W takiej właśnie brazylijskiej, radosnej atmosferze upłynęły cztery dni festiwalu. Dla uczestników przygotowano program, w którym nie zabrakło miejsca zarówno na spotkanie z Bogiem, jak i na zabawę. Każdy dzień rozpoczynała katecheza prowadzona przez księdza i młode osoby pragnące dzielić się wiarą. Pokazywano fragmenty filmów i piosenek zmuszających do refleksji. Poranne spotkania stawiały młodym ludziom ważne pytania: „Czego pragniesz?”, „Kogo naśladujesz?” i nadawały kierunek osobistym poszukiwaniom Boga. Młodzież miała również możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach rozwijających talenty. Wybrać można było między innymi: taniec nowoczesny, śpiew, samoobronę, grę na instrumencie, wizaż oraz wiele innych.

zd11

zd4

 Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, ludzie z pasją i doświadczeniem. Warsztaty z pewnością dostarczyły rozrywki i pomogły zdobyć nowe umiejętności. Na zakończenie festiwalu wszystkie grupy zaprezentowały owoce swojej trzydniowej pracy. Na terenie festiwalu przygotowano specjalny namiot, w którym odprawiana była Msza Święta. Oprócz ołtarza znajdował się tam plakat przedstawiający brazylijską plażę obok słów z Ewangelii: ,,Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” oraz relikwie polskich świętych i błogosławionych. Najważniejszy punkt każdego dnia stanowiła Eucharystia, której przewodniczyli biskupi różnych diecezji. Liturgię ubogacała piękna oprawa muzyczna. Podczas codziennych nabożeństw dało się odczuć ducha Kościoła młodego, pełnego wiary, radości i zaangażowania. W namiocie nieustannie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Zarówno w dzień jak i w nocy pojedyncze osoby oraz całe grupy czuwały modląc się i śpiewając. Na szczególną uwagę zasługuje niedzielna adoracja prowadzona przez księdza. Pomimo, że nie była nigdzie ogłaszana, przyszło na nią bardzo wiele osób. Niektórzy znaleźli się na niej, choć wcale nie planowali spędzić wieczoru w ten sposób. Tego dnia przed Najświętszym Sakramentem wielu doświadczyło miłości Pana Boga, która zmieniła ich życie.

miniatura

zd10

zd5

Ważnym momentem była chwila, gdy każdy mógł podejść po indywidualne błogosławieństwo. Wieczorami na płockiej plaży odbywały się koncerty znanych zespołów o pozytywnym przekazie. Przy ich muzyce można było często tańczyć, ale również wsłuchać się w mądre teksty piosenek. Wystąpili między innymi: Raz Dwa Trzy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Full Power Spirit, TGD, Jose Torres & Havana Dreams, Arka Noego oraz ciesząca się ogromną popularnością i frekwencją Luxtorpeda. Ostatniego dnia festiwalu na nocy samby uczestnicy bawili się do późna. Pierwszego dnia odbył się wieczór chwały. Był on niesamowitym przeżyciem dla każdego, kto mógł go oglądać ze względu na śpiew chóru, krótkie przedstawienia z mocnym przekazem oraz taniec. Wszystko to działo się w atmosferze uwielbienia przed wystawionym na scenie Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy festiwalu mieli zapewniony nocleg w miasteczku namiotowym niedaleko sceny. Zorganizowano także prysznice. Warunki sanitarne nie były idealne, ale wystarczające na tak krótki czas pobytu. Stołówka codziennie wydawała trzy posiłki. Teren zabezpieczali ochroniarze. Na szczególny szacunek zasługuje patrol „Studnia” z DDM w Płocku. Pomagali oni w sprawnym rozłożeniu namiotów, wydawali posiłki i dbali o ciszę nocną, co bywało bardzo trudnym zadaniem. Pomimo upałów i wysokiej temperatury, wszyscy bawili się doskonale. Na Festiwalu Młodych w Płocku wielu odnalazło swoją drogę do Boga, a także poznało nowych ludzi. Choć każdy przeżył festiwal na swój sposób, to z pewnością nikt nie żałuje wyjazdu. Co roku coraz więcej młodzieży z Przasnysza i okolic decyduje się na ten wyjazd. W tym roku cztery wspaniałe dni na Polskiej Copacabanie spędziło nadzwyczaj dużo Przasnyszan dzięki dofinansowaniu fundacji SCALAM-PROSTUJEMY DROGI ŻYCIA, której serdecznie dziękujemy.

Uczestniczka M.N.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.