RAP PEDAGOGIA
październik 24, 2013 Podziel się opinią
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu mieli możliwość poznania niezwykłego rapera, Dobromira Makowskiego z Pabianic. W ramach profilaktyki antynarkotykowej w ZSP, mogli wybrać się 24 października do Domu Kultury i wysłuchać świadectwa ocalonego z uzależnienia narkomana. Pan Dobromir, obecnie 36 letni człowiek, opowiedział o swoim uzależnieniu od narkotyków.
Zaczęło się od wczesnej młodości, żył w zniszczonej alkoholizmem obojga rodziców rodzinie, w biedzie i upokorzeniu. Wielkim cierpieniem było dla niego prostytuowanie się mamy. Narkotyki wydawały mu się dobrym sposobem na życie. Wkrótce sięgnął dna. Przedawkował i omal nie umarł. Zrozumiał, ze jeśli nie przestanie ćpać to jego dni są policzone. Nie potrafił się modlić, ale tak jak umiał w swej rozpaczy zwrócił się do Boga o pomoc. Od tego przełomowego momentu wszystko zaczęło się zmieniać. Swą opowieść – świadectwo o tym co przeżył przedstawił naszej młodzieży na scenie lub wśród uczniów wchodząc z nimi w krótkie , błyskotliwe dialogi. Rapował swoje teksty, pokazywał filmy ilustrujące sens przekazu. Jego diagnoza sytuacji wielu młodych osób w naszym kraju była wstrząsająca. „Padacie jak muchy” – tak wprost zwrócił się do uczniów.Dobromir Makowski już jako człowiek wierzący w Boga stopniowo, mozolnie odbudował swoje życie. Bardzo pomocne okazało się również uprawianie sportu. Obecnie ma ukończone studia na Akademii Wychowania Fizycznego, jest nauczycielem, trenerem, rozwija swoje rozliczne talenty tworząc muzykę i teksty w stylu rap. Jest szczęśliwym mężem i ojcem.
Ma wielki dług wdzięczności za ocalenie z nałogu. Wie, że żyje z łaski Boga, bo z jego dawnych kumpli nie ma już nikogo wśród żywych. Spłaca ten dług wdzięczności ostrzegając młodych, którym wmawia się, że narkotyki są czymś pozytywnym po to żeby obrabować ich z pieniędzy, a potem wyrzucić jak niepotrzebne już śmieci. On dobrze wie jak wielkim złem niosącym wcześniej czy później tragedię i śmierć są narkotyki. Jeździ po całej Polsce ze swoim antynarkotykowym programem. Odwiedza domy dziecka, domy poprawcze, zakłady karne i mówi do młodzieży, że można piękniej i lepiej żyć. Po programie Dobromir chętnie rozmawiał z młodzieżą i podawał swój adres mailowy: rappedagogia@gmail.com.
Spotkanie zawdzięczamy Fundacji „Scalam” Państwa Sosnowskich, właścicieli firmy „Kross” z Przasnysza. Należą się za ten gest gorące podziękowania. Każdy z uczestników spotkania z Dobromirem przyswoił sobie tyle, ile był w stanie przyjąć, ale widać było, że słowa rapera trafiały na podatny grunt. Oby pozostały w młodych na zawsze.
Tekst i zdjęcia Barbara Suwińska