Spotkanie z reżyserem w przasnyskim MDK-u

maj 10, 2015 Podziel się opinią

Kolejnym  projektem zrealizowanym przez Fundację „SCALAM – Prostujemy Drogi Życia” była projekcja filmu „Jak pokonać szatana ” – połączona ze spotkaniem z reżyserem Michałem Kondratem. Film zdobył w maju 2014 Grand Prix XXIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Niepokalanowie. Autor filmu, z wykształcenia ekonomista, wieloletni asystent egzorcysty, absolwent studiów podyplomowych Kierownictwa Duchowego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest  często zapraszany do programów telewizyjnych i radiowych, jako komentator zagadnień związanych z duchowością i sprawami Kościoła Katolickiego.

Film pt.: „Jak pokonać Szatana” jest dokumentem zrealizowanym we Włoszech latem 2013 r. Tematem filmu jest walka duchowa, a dokładnie walka z Szatanem. Autor filmu przeprowadza widza skrupulatnie przez ten problem, tłumacząc jego kontrowersyjne aspekty i udzielając wskazówek opartych na doświadczeniach Ojców Kościoła. Odwiedza najbardziej znanych egzorcystów świata, a także innych ekspertów od walki duchowej i posługi uwalniania. Z rozmów z nimi można się dowiedzieć, jakie narzędzia Kościół oferuje do walki ze złym duchem. Eksperci mówią, jak prawidłowo powinniśmy sprawować modlitwę o uwolnienie, kto może zwracać się do Szatana w formie rozkazującej, oraz jak to robić bezpiecznie. W filmie znajdzie się też wywiad z mocno dręczoną Włoszką i modlitwa nad nią. Autor filmu spotyka się również z Anią Golędzinowską, słynną modelką, która opowiada mu o silnych dręczeniach demonicznych, których doświadcza od chwili nawrócenia.

SONY DSC

W filmie występują:

1. Gabriel Amorth – egzorcysta watykański, założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów i obecnie jego honorowy prezes O. Cipriano de Meo – obecny prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów i najdłużej posługujący egzorcysta na świecie, któremu udzielał wskazówek sam o. Pio Ks. Alvaro Bardelli – egzorcysta, proboszcz katedry w Arezzo Angela Musolessi – świecka współpracownica o. Gabriela Amortha, tercjarka Zakonu Świętego Franciszka Ania Goledzinowska – nawrócona modelka Francesca – osoba dręczona demonicznie

Uczestnicy pokazu filmowego zebrani w kinie „Za Rogiem ”  w dniu  13 kwietnia  br. mieli okazję do rozmowy z reż. Michałem Kondratem. W pierwszej części spotkania gość opowiadał o sobie . Dowiedzieliśmy się, że uczestniczył w ok. 200 egzorcyzmach przeprowadzanych przez ks. Jana Szymborskiego – oficjalnego  egzorcystę  archidiecezji warszawskiej. Po ukończeniu specjalnego kościelnego kursu ks. Szymborski  zaczął pomagać ludziom opętanym oraz dręczonym przez siły zła. Uleczył 30 opętanych i aż 3 tysiące dręczonych.  Jest autorem  książki „Egzorcyzmy a moce ciemności”.

SONY DSC

Film, który obejrzeliśmy zachęcał do pogłębienia życia duchowego. M. Kondrat zilustrował pogląd, że  istnienie i działanie szatana

jest  jedną z prawd naszej wiary. Ochroną przed złem jest bycie blisko Pana Boga i prowadzenie życia sakramentalnego. Wszystko, to co nas spotyka dzieje się z woli Bożej – wtedy doświadczamy błogosławieństwa lub dopustu Bożego – czego owocem są trudności życiowe, nieszczęścia i poważne problemy życiowe . Pan Bóg, który  patrzy z perspektywy wieczności, dopuszcza często zło i trudne sytuacje, aby nas ratować i doprowadzić do powrotu do życia sakramentalnego. Celem chrześcijanina jest życie wieczne; nasze  życie doczesne jest tylko przejściowym etapem .  Modlitwa pomaga w osiągnięciu kontaktu z Bogiem i osiągnięciu szczęście na ziemi. Tylko Bóg może zapełnić miejsce w naszych sercach po nieudanych, złych relacjach międzyludzkich.  Kiedy się modlimy – Bóg przychodzi; kiedy otwieramy się na zło, to atakuje ono najczęściej nasz system emocjonalny.

Reżyser omówił czym charakteryzuje się osoba uwikłana w grzechy i poddawana działaniu złego ducha. Podkreślił wagę sakramentu małżeństwa podając przykład działania modlitwy – egzorcyzmu nad jednym z małżonków i jej działania na drugiego.

Michał Kondrat opowiadał, jak przy grobie niezwykłego zakonnika i egzorcysty – oj. Matteo de Agnone , doznał silnego wewnętrznego przekonania, że powinien nakręcić  o nim film.  „Ojciec Matteo” jest świętym, który pomaga „natychmiast”. Moc jego wstawiennictwa do Pana Boga jest bardzo silna, silniejsza nawet jak za życia. Do grobu Matteo przybywają pielgrzymi z całego świata. Mimo, że zmarł bardzo dawno bo  31 października 1616, przy jego grobie po 400 lat od jego śmierci dochodzi do cudownych uzdrowień .

Reżyser  wspomniał też o innych filmach, które produkuje firma KONDRAT-MEDIA. Zajmuje się aktualnie dystrybucją wartościowego dzieła filmowego pt. „Gdy budzą się demony ”

w reżyserii Rolanda Joffé. Kolejnym  bohaterem, któremu poświęci film Michała Kondrat, będzie św. Maksymilian Kolbe. Będzie on zgodny z misją ewangelizacyjną realizowaną przez reżysera, a polegającą na tworzeniu filmów, które pomagają budzić wiarę.

Na koniec spotkania reżyser długo odpowiadał na pytania widzów dotyczące różnych aspektów wiary i duchowości. Długo trwały indywidualne rozmowy z reżyserem trwające po zakończeniu oficjalnego spotkania. Taka formuła kontaktu z filmem okazała się bardzo dobrym sposobem na spotkanie przasnyskiej publiczności i gości z innych miejscowości, z wartościowy filmem.

DSCN9476 - Kopia

AG