SPOTKANIE DEKANALNE W PRZASNYSZU ŚDM 2016

kwiecień 21, 2016 Podziel się opinią

SPOTKANIE DEKANALNE W PRZASNYSZU

Światwe Dni Młodzieży 2016

.

Przasnysz, piątek wieczór, godz. 19:30. Przed Klasztorem Ojców Pasjonistów nieśmiało zbiera się grupka młodych z okolicy. Niektórzy widzą się po raz pierwszy, inni poznali się już dość dobrze podczas szkolenia w Rzymie czy Niedzieli Palmowej w Płocku. Na ich buziach widać zaciekawienie.

8 kwietnia 2016 roku przy Parafii Św. Stanisława Kostki w Przasnyszu odbyło się dekanalne spotkanie wolontariuszy ŚDM. Zjawili się na nim przedstawiciele parafialnych centrów ŚDM 2016 z parafii w naszym dekanacie (ale nie tylko). W spotkaniu uczestniczyła młodzież z: Parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu, Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu, Parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, Parafii Św. Stanisława BM w Czernicach Borowych, Parafii Św. Dominika z Krzynowłogi Małej, Parafii Św. Stanisława Kostki z Rostkowa, Parafii Św. Stanisława BM w Świętym Miejscu, Parafii Św. Jana Chrzciciela z Węgry, Parafii Wszystkich Świętych z Krzynowłogi Wielkiej, Parafii Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie, Parafii św. Leonarda z Grzebska.

.

12980908_999674386753757_1825124412_o

.

Spotkanie poświęciliśmy kwestii przygotowania się do dni w diecezjach i wydarzeń centralnych. Żeby zacząć działać, trzeba się przegrupować, więc najpierw zweryfikowano listę wolontariuszy. Ustaliliśmy, ile mamy rąk do pracy i jakie mamy potencjały do wykorzystania. Następnie krok po kroku omówiliśmy plan działania podczas „Dni w Diecezjach” w dekanacie przasnyskim. Rozmawialiśmy o planowanych koncertach m.in. koncercie DEUS MEUS & Mietek Szcześniak, który odbędzie się 20 lipca 2016 o godz. 20:00, wycieczkach i grze miejskiej „Podróże z K.O.S.T.K.Ą”, organizowanej przez nas w partnerstwie z Fundacją SCALAM i Miejską Biblioteką Publiczną w Przasnyszu. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zakończenie, żeby usprawnić nasze działania podzieliliśmy się na odpowiednie sekcje:

  • medyczną, która będzie czuwać nad naszym zdrowiem;
  • porządkową, czyli naszych, zachowujących zimną krew w każdej sytuacji, strażników;
  • językową, która zajmie się tłumaczeniami,
  • liturgiczną – to ci utalentowani,
  • medialną – nasz łącznik ze światem, oni piszą artykuły i tworzą plakaty,
  • animacyjną – ci mają arcyważne zadanie, będą integrować nas z pielgrzymami;
  • sekcję logistyczną – czyli mózgi całej operacji;
  • sekcję zakwaterowanie, czyli osoby odpowiedzialne za ulokowanie pielgrzymów w rodzinach i otoczenie ich opieką
  • sekcja rejestracja – to oni jako pierwsi przywitają naszych gości.

Liderzy sekcji krótko opowiedzieli, o co dbają poszczególne grupy i jakie pojawią się przed nimi wyzwania w najbliższym czasie. Chwilę poświęciliśmy na dyskusje w naszych grupach.

.

12986557_999674336753762_1367241145_o

.

Podjęliśmy również temat, planowanej na 24 kwietnia, akcji Napełnij Dzban II. Pierwsza edycja akcji odbyła się w listopadzie 2015 r. Całe przedsięwzięcie obliczone było na poinformowanie o wydarzeniach, które odbędą się w lipcu tego roku. Tym razem opowiemy o sprawie najważniejszej w wydarzeniach związanych z ŚDM 2016 – o Bożym Miłosierdziu. Młodzi przybliżą zebranym w kościołach uczynki miłosierdzia, zebrani wspólnie odmówią modlitwę św. Faustyny. Na koniec znowu będziemy „napełniać dzbany”, aby młodzi ludzie ze wschodu mogli przyjechać na Światowe Dni Młodzieży. To dla nas wyjątkowo ważne. Zależy nam by w Światowych Dniach Młodzieży wzięło udział jak najwięcej naszych rówieśników z całego świata. Chcemy by każdy dostał szansę przyjazdu. Dodatkowo, każdy kto będzie chciał wspomóc pielgrzymów, otrzyma od nas tekst modlitwy za ŚDM. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

Światowe Dni Młodzieży 2016 to nie tylko wydarzenia centralne w Krakowie. Przygotowanie planu dni w diecezjach to dla młodzieży wielkie wyzwanie, które chętnie podejmują, są pełni zapału i wiary, że ich pomysły uda się zrealizować. Na chwilę obecną przasnyskie rodziny zadeklarowały chęć przyjęcia około 200 pielgrzymów. Miejsca jest więc dostatek. Najważniejsze jest jednak to, że młodzi współpracują. Żeby zorganizować tak duże wydarzenie trzeba dobrze funkcjonować w grupie, trzeba czuć się akceptowanym i docenionym. Tylko wtedy może się udać. Młodzi dają tu wspaniały przykład współpracy ponad podziałami. W całej akcji może pomóc absolutnie każdy, nie liczą się Twoje talenty, wiek, wykształcenie. Liczy się, że chcesz pomóc. I to właśnie jest piękne.

M. Bieńkowska

J. Dęby

 

Fot. O. Brykner, P. Jakubiak

 

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.