VIII Spartakiada Integracyjna

październik 18, 2014 Podziel się opinią

W gościnnych, jak co roku, murach Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbyła się VIII Przasnyska Spartakiada Integracyjna zorganizowana przez Parafialno Uczniowski Klub Sportowy „Emmanuel” działający przy naszej Parafii.
PUKS „Emmanuel” realizuje zadania z zakresu sportu i aktywności ruchowej dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych. Od wielu lat, w ciągu całego roku, podejmuje działania na rzecz kultury fizycznej osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych organizując dla nich zajęcia sportowe. Przasnyska Spartakiada Integracyjna jest uwieńczeniem całorocznej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. PUKS „Emmanuel” zorganizował do tej pory już 7 sportowo-rekreacyjnych festynów integracyjnych i 8 spartakiad.Z roku na rok przybywa uczestników spartakiad. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad stu zawodników, a wliczając osoby, które w różny sposób były zaangażowane podczas Spartakiady pojawiło się w sumie około dwustu osób. Po raz pierwszy, dzięki oddanej wiosną do użytku nowej hali sportowej, gry, zabawy i zawody mogły odbywać się w o wiele bardziej komfortowych niż dotychczas warunkach. Zawodnicy stanęli do rywalizacji w tenisie stołowym, szachach, warcabach oraz w rzutach do małego i dużego kosza. Choć zmagania były chwilami bardzo zacięte ostatecznie zwycięzcami okazali się wszyscy, czego wyrazem były pamiątkowe medale wręczone każdemu uczestnikowi Spartakiady. Najlepszych zawodników w poszczególnych dyscyplinach uhonorowano też pucharami. Czołowe miejsca zajęli:

SONY DSC

1. Ryszard Krzesiński
2. Krzysztof Pielech
3. Jolanta Piskorska

Chętni mogli skorzystać też z innych form aktywności sportowo – rekreacyjnej min. poćwiczyć na sprzęcie fitness, zagrać w unihokeja lub w badmintona, porzucać do celu. Każdy mógł zaleźć coś ciekawego dla siebie, poczuć smak rywalizacji sportowej i w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas. Na wszystkich uczestników czekał gorący obiad oraz bar z napojami i słodyczami.

W Spartakiadzie udział wzięły osoby z następujących przasnyskich ośrodków:

Środowiskowy Dom Samopomocy
Dom Pomocy Społecznej
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi
Poradnia AGA i Nasza Szkoła
Zespół Szkolno- Rewalidacyjno- Wychowawczy „JESTEM”
Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świetlik”
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi

Imprezę uświetnił koncert piosenek, które z własnym akompaniamentem fortepianowym, zaśpiewała Natalia Prekiel – uczennica Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu i Szkoły Muzycznej w Ciechanowie.

Spartakiada mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Fundacji „SCALAM – Prostujemy Drogi Życia”, życzliwości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli, którzy rozumieją potrzebę takiej integracji.

Dla organizatorów Spartakiada jest dobrym sposobem wychodzeniem naprzeciw problemom związanym z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Takie spotkanie w szerszym gronie stanowi świetną okazją nawiązania współzawodnictwa sportowego i próbą wchodzenia w szersze kręgi społeczne. Stwarza możliwość osobom niepełnosprawnym pokonywania własnych trudności i słabości. Dzięki tego rodzaju spotkaniom z osobami niepełnosprawnymi wzrasta poczucie wartości i nadziei, że każdy liczy się w środowisku i nie jest pozostawiony sam sobie.

SONY DSC

Jak wyjaśnia ksiądz proboszcz Romuald Ciesielski – pomysłodawca Spartakiady – Naszym celem jest integracja środowisk pracujących na rzecz niepełnosprawnych. Cieszy, że wiele osób angażuje się w tym kierunku. Każdy z uczestników, na ile mógł, podejmował zmagania z własnymi słabościami. Wielką radość sprawiało ich przezwyciężanie. Bardzo ważna jest także integracja dzieci niepełnosprawnych z rówieśnikami pełnosprawnymi. Otwieranie się na drugiego człowieka wzbudza radość zarówno w obdarowanym jak również w darczyńcy. Stąd pojawił się pomysł, aby Parafialno Uczniowski Klub Sportowy „Emmanuel” zaangażował się we współpracę ze środowiskami działającymi na rzecz wszystkich osób niepełnosprawnych z Przasnysza i okolic. Chcieliśmy zintegrować wszystkie te środowiska i w ten sposób otworzyć niepełnosprawnych na współzawodnictwo z innymi osobami. I w gruncie rzeczy nam się to z obopólną korzyścią udało, czego efektem jest tegoroczna, VIII już, Spartakiada, która trwale wpisała się do kalendarza imprez w naszym mieście.

Wojciech Ostrowski