Zespół Tańców Historycznych – relacja z podsumowania Orszaku Trzech Króli w Warszawie

marzec 10, 2020 Podziel się opinią

W dniu 6 stycznia 2020 roku, w święto Trzech Króli, na zaproszenie organizatorów przasnyskiego Orszaku Trzech Króli, w osobie Andrzeja Dołęgi, na Rynku w Przasnyszu wystąpił Zespół Tańców Historycznych Szlacheckich MDK w Przasnyszu, działający pod kierownictwem Krzysztofa Gadomskiego, tańcząc poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”. Do tańca, prowadzonego przez Zespół Tańców Historycznych Szlacheckich, dołączyli uczestnicy Orszaku oraz mieszkańcy Przasnysza, zgromadzeni podczas uroczystości na Rynku. Taniec w rytmie poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”stanowił ubogacenie Orszaku Trzech Króli w Przasnyszu.

W sobotę, 7 marca 2020r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaku Trzech Króli oraz II Orszakowe Forum Młodych, na które z całej Polski przyjechało niemal 300 osób. Wśród zaproszonych gości byli organizatorzy Orszaku z naszego miasta, reprezentowani przez pana Andrzeja Dołęgę, Bogdana Ćwieka, Państwa Reginę i Jana Bieńkowskich oraz Łukasza Chrostowskiego-Burmistrza Miasta Przasnysz, a także Zespół Tańców Historycznych MDK Przasnysz wraz z organizatorem i kierownikiem zespołu, panem Krzysztofem Gadomskim.  Jedną z atrakcji spotkania dla młodzieży była gra miejska o Stefanie Kardynale Wyszyńskim – oczywiście z okazji zbliżającej się beatyfikacji, w której uczestniczył również Zespół Tańców Historycznych Szlacheckich.

Posumowaniem ogólnopolskiego zjazdu było niezwykłe spotkanie w Pałacu Prezydenckim – Gala Orszaku Trzech Króli. Para Prezydencka – Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką, panią Agatą Kornhauser – Dudą zaprosili do sobie pracowników Fundacji, Partnerów Orszaku Trzech Króli 2020 r. oraz lokalnych społeczników z całego kraju, którzy w swoich miejscowościach organizują Orszak. Był to czas przepełniony wyrazami uznania i wdzięczności za dzieło Orszaku, które każdego roku jednoczy miliony osób wokół idei wspólnego świętowania i tradycyjnego kolędowania. Co więcej, na prośbę Pani Prezydentowej młodzi przasnyszanie zaprezentowali przed Parą Prezydencką poloneza do muzyki Wojciecha Kilara, prezentując swoje umiejętności taneczne oraz piękne stroje szlacheckie szlachty mazowieckiej, zyskując wielkie uznanie Prezydenta i jego małżonki Agaty Kornhauser- Dudy i zaproszonych gości.

Zdjęcia oraz tekst: Krzysztof Gadomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.