Warsztaty z dr Laurą Grześkowiak

czerwiec 13, 2016 Podziel się opinią

Dnia 2. czerwca 2016 roku Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu odwiedziła znana postać świata medycyny, dr Laura Grześkowiak – specjalista chorób wewnętrznych, nauczająca Metod Rozpoznawania Płodności. Na co dzień jest żoną i matką trójki dzieci. Osobą bardzo bezpośrednią i dobitną, co pozytywnie wpływa na relację budowaną między nią, a słuchaczami.

Celem tej niecodziennej wizyty było przeprowadzenie warsztatów pod tytułem „Profilaktyka zdrowotna w zakresie zdrowia prokreacyjnego”, w których wzięli udział licealiści.

Na wstępie Pani Doktor przybliżyła znaczenie samej profilaktyki oraz sensu jej stosowania, a także omówiła ważne formy zachowań prozdrowotnych, które mogą uchronić nas przed niechcianymi i niebezpiecznymi konsekwencjami. W sposób obrazowy przybliżyła zagrożenia występujące na co dzień, na które tak naprawdę nie zwracamy uwagi, ponieważ wydają się być nieszkodliwe. Wyjaśniła wiele problemów natury medycznej i psychologicznej oraz poruszyła kwestie moralne. Jako ciekawostkę dodała, że największe problemy z płodnością mają mężczyźni pracujący w zawodach informatycznych, ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez komputery oraz kobiety wykonujące zawód nauczycielki. Dr Grześkowiak zaznaczyła, iż jedną z prawdopodobnych przyczyn niepłodności jest nieproporcjonalny plan dnia – niedostosowanie ilości snu do czasu pracy oraz poziomu stresu.

Przedstawiła także naturalne metody planowania rodziny, które oprócz możliwości podjęcia świadomej decyzji o macierzyństwie, pozwalają na weryfikację stanu swojego zdrowia prokreacyjnego. Dr  Laura omówiła je w sposób jasny i przystępny dla uczestniczącej w warsztatach młodzieży. Używając schematów, bardzo dokładnie wyjaśniła metodę Billingsów oraz metodę Craightona, a także sposób, w jaki należy te schematy odczytywać i interpretować.

Na koniec bardzo klarownie przybliżyła uczniom chorobę, jaką jest AIDS – omówiła jej przypuszczalnie egzotyczne pochodzenie i historię. Zaprezentowała także czynniki, które wpływają na zarażenie wirusem HIV oraz metody leczenia. Opierając się na przykładach, przedstawiła uczestnikom realne zagrożenia wynikające z niezastosowania się do zasad profilaktyki.

Swoim wystąpieniem zainteresowała dużą część młodzieży, która w skupieniu śledziła każdy wyświetlany slajd oraz uważnie słuchała wygłaszanego przez nią wykładu.SONY DSCSONY DSC

Zembrzuska P.