JASEŁKA ULICZNE 2016

styczeń 15, 2016 Podziel się opinią

.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2016     

.

Mieszkańcy Przasnysza po raz trzeci wzięli udział w miejskich jasełkach ulicznych w Święto Objawienia Pańskiego.

    Święto Objawienia, zwane także Świętem Epifanii lub Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół w kalendarzu liturgicznym (ok. III – IV w.). W tym dniu Bóg objawia się swojemu ludowi –  podobnie jak 25 grudnia, staje się widzialny. Sam termin „epifania”, czyli objawienie, pochodzi od greckiego słowa oznaczającego majestatyczny wjazd władcy do miasta. Tak więc 6 stycznia wierni z całego świata świętują przybycie swojego Zbawiciela. Trzej Mędrcy ze Wschodu – Melchior, Kacper i Baltazar stanowią odniesienie do narodów pogańskich i symbolizują przyjmowanie wiary chrystusowej przez coraz to nowe ludy. Dary trzech królów oznaczają połączenie natury boskiej, którą symbolizuje kadzidło z ludzką, symbolizowaną przez mirrę oraz godność królewską, którą symbolizuje oczywiście złoto.[1]

Poprzedzony kilkumiesięcznymi przygotowaniami Orszak Trzech Króli to inicjatywa lokalnej społeczności, która przez wspólne starania oraz wspólną zabawę łączy i integruje różne grupy wiekowe, społeczne czy choćby różne parafie.  W roku 2016 w przedsięwzięcie zaangażowali się harcerze, parafialne centra Światowych Dni Młodzieży, uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, grupa rekonstrukcyjna, świetlica opiekuńczo – wychowawcza, strażacy czy miejskie i parafialne grupy muzyczne.

    Orszak ma również wymiar wydarzenia, promującego wartości rodzinne i chrześcijańskie. Przasnyszanie pod wodzą Komitetu Organizacyjnego przez kilka tygodni odbywają regularne próby sceniczne, przygotowują scenografię i kostiumy, opracowują oprawę muzyczną, obmyślają przebieg całego wydarzenia etc.  Chociaż przedsięwzięcie stanowi nie lada wyzwanie logistyczne, efekt co roku zapiera dech w piersiach i raduje serca. 6 stycznia 2016 r. było podobnie.

   Trzy przasnyskie parafie zostały, jak co roku, podzielone między Trzech Mędrców. Królowi Kacprowi z orszakiem złożonym z parafian Św. Wojciecha właściwy jest kolor czerwony, symbolizujący Europę. Ciemnoskóry Król Baltazar, jak co roku wyruszył z Parafii Św. Stanisława Kostki, a jego Orszak przybrał barwy błękitu, odnoszące się do Afryki. Natomiast Król Melchior z zielonym „azjatyckim” orszakiem ruszył z Parafii Chrystusa Zbawiciela. Wszystkie trzy korowody podążały do przasnyskiej stajenki,  by połączyć się około godz. 13:00 w Rynku Miejskim a następnie złożyć hołd Nowonarodzonemu Jezusowi.

   Ideę Orszaku Trzech Króli na przasnyskim gruncie zaszczepił Ks. Prał. Andrzej Maciejewski, dzieło w czyn wprowadza dzielnie Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie z Państwem Reginą i Janem Bieńkowskimi na czele. Całe przedsięwzięcie koordynuje Rafał Witkowski, wyznaczony z ramienia Parafii Farnej.

Wydarzenie tradycyjnie wspiera Fundacja SCALAM – Prostujemy Drogi Życia. W tym roku Zarząd Fundacji postanowił wyróżnić 16 – letnią licealistkę – Weronikę Wysocką, pełną zapału dziewczynę, która w ogromnej mierze przyczyniła się do zajęcia przez Przasnysz 4 miejsca w ogólnopolskim konkursie „Głosuj na wielbłąda”, w którym poprzez internetowe głosowanie na dane miasto, można było wygrać wizytę wielbłąda. Konkurs stanowił poddziałanie w ramach inicjatywy Orszak Trzech Król 2016. Konkurencja była prawdziwym wyzwaniem, ponieważ w Polsce znajduje się ponad 400 miejscowości, biorących udział w Orszaku Trzech Króli.

Weronika najpierw przekonała przasnyskich koordynatorów i współpracowników Orszaku do podjęcia wyzwania i wzięcia udziału w konkursie. Następnie zaprojektowała plakaty i ulotki. Po zaciętej walce Przasnysz otrzymał IV miejsce, nie mieszcząc się niestety na podium, tym samym nie otrzymując nagrody. Fundacja SCALAM postanowiła wynagrodzić licealistce jej pracę i pogratulować postawy. Prezes Elżbieta Sosnowska i Wiceprezes Andrzej Dołęga wręczyli Weronice pluszowego wielbłąda z czerwoną kokardą i w ciepłych słowach doecenili jej wysiłki  a przasnyszanie nagrodzili ją gromkimi brawami.

 

J.W.

 

 

[1] Por. Święto Objawienia się Pańskiego poganom – Epifania – Trzech Króli; http://sanctus.pl/index.php?grupa=1&podgrupa=183&doc=51

 

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.