Koncert zespołu FULL POWER SPIRIT

kwiecień 29, 2013 Podziel się opinią

„W życiu wszystko trzeba przeżyć -dzień za dniem – wiara daje siłę by nie poddać się.”

( Memento)

   Te proste, a jakże wymowne słowa niech posłużą jako motto koncertu, który miał miejsce 29 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.
Zaproszony do naszego miasta przez parafię pw. Św. Wojciecha, zespół FULL POWER SPIRIT, zaprezentował autorski program ewangelizacyjno – motywacyjno – profilaktyczny pt. „Znajdź pomysł na siebie”. Adresatem wydarzenia była młodzież z gimnazjów i szkół średnich z Przasnysza , Czernic Borowych i z Leszna. W dwóch koncertach wzięło udział ok. 540 osób.
Zespół FPS powstał w 2001 roku. Na polskiej scenie muzycznej sytuowany jest w nurcie CCM , czyli „współczesnej muzyki chrześcijańskiej”. Podczas koncertów na żywo olbrzymia energia i ekspresja muzyków łączy się z wspaniałym kontaktem z publicznością. Zespół tworzą raperzy :Miras, Picia, Dzyrooo , toruński Dj Ike, wokalistka Olga Szomańska, beat – boxer PRYK i saksofonista Tomek Busławski. W ciągu kilkunastu lat działalności , zespół zagrał ogromną liczbę koncertów w kraju , a także poza granicami Polski.

W historii zespołu odnotowano kilka szczególnych wydarzeń:
– w 2004 r. FPS przygotował specjalny utwór „ Rozpal serce” i klip promujący jedną z największych akcji charytatywnych w Polsce – „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”
– w 2004 r. zaprezentowano wyjątkowy projekt „Hip- hop dekalog” powstały z inicjatywy łódzkich Salezjanów . Na płycie znalazło się 10 piosenek opowiadających o dziesięciu przykazaniach.
– w 2005 r. FPS pod kierownictwem Mateusz Pospieszalskiego i we współpracy m.in. z zespołem Zakopawer , nagrał piosenkę „Raz w roku.” Piosenka promowała kolejne dwie edycje akcji Caritas Polska – „Wigilijne Dzieło …”
– zespół wielokrotnie współpracował z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko” prezentując kolędy w programie „Kolędy zaczarowane”
– w grudniu 2008 r. ukazała się kolejna płyta „8 Błogosławieństw – siła serca kontra siła pięści” – efekt kolejnej współpracy z Salezjanami
– w 2009 r. FPS przygotował soundtrack do filmu „Popiełuszko – wolność jest w nas”. Piosenka „Nieśmiertelni” promowała film Rafała Wieczyńskiego . Do filmu powstał także teledysk
– w latach 2008 – 2010 FPS przygotowywał oprawę muzyczną dla magazynu młodzieżowego „Raj” w TV 1. Muzycy pełnili również rolę komentatorów wydarzeń prezentowanych na ekranie.
– w 2011 ukazała się płyta „ 10 lat w 80 minut”, na której znalazły się najbardziej znane utwory
– obecnie zespół pracuje nad płytą „7 grzechów”, której premiera planowana jest na wiosnę 2014 roku.

DSCN4251

Podczas dwóch koncertów zaprezentowanych przasnyskiej młodzieży , muzycy z zespołu FPS próbowali znaleźć i zdefiniować pojęcie szczęścia lub jego braku. Wskazywali młodzieży z czego należy się cieszyć i za co dziękować Panu Bogu – np. za to , że żyjemy, że wreszcie przyszła wiosna, że nie cierpimy głodu jak miliony ludzi nie tylko na świecie, ale i w Polsce, że nie jesteśmy samotni , że mamy wokół siebie ludzi, którzy nas rozumieją, wspierają i kochają; dla których jesteśmy ważni. Młodzież wysłuchała poruszającej historii Piotra |”Lego” Madeja – sportowca, tancerz breakdanse, który zmarł w wieku 28 lat, gdyż miał wadę serca, której nie wykryto we właściwym czasie.
Duże wrażenie na młodych słuchaczach wywarła opowieść o koncercie organizowanym przez Caritas , podczas którego FPS zagrał w 2004 r. dla bezdomnych na Dworcu Centralnym. Ludzie ci –brudni, śmierdzący, budzący odrazę i niechęć, płakali gdy otrzymali paczkę żywnościową z okazji Świąt Bożego Narodzenia i przez kilka dni nie musieli szukać puszek w śmietnikach, żeby kupić za złotówkę „chińską zupkę”.
Inny poruszający wyobraźnię i serce obrazek z życia zespołu , to koncert w Domu Spokojnej Starości . Zespół zaprezentował, jak sam twierdzi wykonawca, typ muzyki w stylu „trzy akordy – darcie mordy”, absolutnie nie przeznaczonej dla starszych słuchaczy. Jak wynika z późniejszych rozmów z pensjonariuszami , nie miało szczególnego znaczenia jaki repertuar był śpiewany, ale że ktoś poświęcił im – ludziom starym i samotnym – swój CZAS.

DSCN4268

„Dzięki ci Boże za każde uderzenie serca” (Jestem)

Pan Bóg odwiedza nas codziennie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że budzimy się każdego ranka, że żyjemy, że nie jesteśmy głodni, że nie jesteśmy samotni, że mamy koło siebie bliskie osoby z którymi możemy porozmawiać, bo są tacy , którzy chcieliby z kimś porozmawiać, a nie ma kto ich słuchać; że jesteśmy kochani i komuś potrzebni . Czy za te , dla wielu oczywiste sprawy podziękowaliśmy Panu Bogu? Muzyk mówił, jak ważną rolę spełnia Bóg w jego życiu, jest przekonany, że kiedy człowiek mówi do Pana Boga – wtedy dzieją się cuda .
Kolejny muzyk z zespołu FPS – Aleksander przedstawił utwór w formie rytmicznego tworzenia dźwięków , za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony czyli tzw „ human beatboxing”. Aby osiągnąć zaprezentowany efekt musiał ćwiczyć 14 lat. Swoim występem stworzył dobrą ,wesołą atmosferę. Młodzież aktywnie, pośród śmiechu i radości, uczestniczyła w zabawie .
Lider zespołu mówił młodzieży , co robić, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który nam jest dany. Stwierdził m: „16 lat swojego trzydziestoletniego życia zmarnowałem na nałogowym oglądaniu TV. Gdybym mógł cofnąć czas, to nigdy bym tego ponownie nie zrobił.” Mówił co należy czynić, aby żyć prawdziwie i nie mieć poczucia , że się życie przegrało. Tak, jak kierowca na drodze, korzysta z Kodeksu Drogowego, tak w życiu , aby pokonać trudności , zakręty i przeszkody, należy korzystać z Dekalogu, aby się nauczyć wybierania między dobrem a złem. Głośno powiedział, że ..”BYĆ CHEŚCIJANINEM TO NIE JEST POWÓD DO WSTYDU”.

Artyści przedstawili kilka hip-hopowych interpretacji kolejnych przykazań Dekalogu. Jak moralny drogowskaz brzmią słowa utworu „Janek sprzedawca firanek”:

  Jest nam ciągle mało, choć niewiele nam potrzeba
Zazdrosny umysł rodzi wciąż nowe pragnienia …

Następne słowa zabrzmiały jak przestroga:

Nie każdy z nas ma tyle, ile mu potrzeba.
Przyjdzie kiedyś taki dzień, gdy niczego nam nie będzie trzeba.
Zostaną po nas tylko dobre czyny,
[…] nie warto gromadzić skarbów tu na ziemi,
bo to zginie.
Memento Mori – ta prawda nigdy nie przeminie.

Artysta podzielił się z widownią opowieścią o swoim ojcu, którego stracił w wieku pięciu lat. Ojciec zmarł w wyniku komplikacji po wypiciu alkoholu. Osierocone dziecko przez wiele lat nie mogło zrozumieć dlaczego nikt nie zauważył leżącego na chodniku człowieka; dlaczego nikt nie zobaczył w nim potrzebującego pomocy; dlaczego nikt się nie zatrzymał. Podkreślił, że codziennie dokonujemy wyborów, od których zależy nasze życie. Dane nam zostały rozum i wolna wola, aby z nich korzystać. Tej przejmującej opowieści młodzież wysłuchała w absolutnej ciszy i skupieniu. Na koniec słuchacze usłyszeli jaka jest recepta na szczęście. -warto mieć zasady i przestrzegać je. Nie należy chodzić na skróty , bo „ kto drogi skraca, do domu nie wraca”. Szczęście to jest Niebo, do którego Pan Bóg zaprasza nas na „imprezę”, która nigdy się nie kończy, z której nikt nas nigdy nie wyrzuci. Na koniec młodzież uczestnicząca w koncercie podziękowała Bogu oklaskami za życie i za wszystko dobro, które otrzymuje.

DSCN4261

DSCN4255

DSCN4275

Koncert zakończył się brawami „ na stojąco” . W pamięci uczestników zostanie przesłanie artysty z utworu „Wojownik”:

...wzniećmy bunt przeciwko nienawiści,
niech brat z bratem serca rany zabliźni ,
niech nie powtórzy się historia pisana przez lat[….]
MIŁOŚĆ JEST LEKARSTWEM NA ZŁO TEGO ŚWIATA.
Zostań BOŻYM WOJOWNIKIEM”

Fundacja SCALAM – Prostujemy Drogi Życia dziękuje Parafii pw. św. Wojciecha za pomoc, a szczególnie ks. Marcinowi Milewskiemu za ogromne zaangażowanie w przygotowaniu koncertu oraz Miejskiemu Domowi Kultury za udostępnienie sali widowiskowej.

Anna G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.