Miłosierdzie Boże dla Przasnysza – koncert Zespołu LUMEN

październik 22, 2013 Podziel się opinią

   22 października br. w Przasnyskiej Farze miał miejsce szczególny koncert, kończący roczny cykl Mszy św. o Bożym Miłosierdziu.
W listopadzie ub.r. Ks. Proboszcz Andrzej Maciejewski zapoczątkował w Przasnyszu Msze św. o ,,Bożym Miłosierdziu-na pamiątkę objawienia się, św. Siostrze Faustynie 22 lutego 1931 r. w Płocku Jezusa Miłosiernego , podczas którego usłyszała życzenie dotyczące ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego . Ten 22. dzień każdego miesiąca świętowany jest w parafii,, Św. Wojciecha jako Dzień Miłosierdzia.
Tego dnia uczestniczący, w stałych częściach uroczystości tj. Adoracji Najświętszego Sakramentu, Różańcu, Mszy św. o Bożym Miłosierdziu , Koronce ,dostąpili zaszczytu wysłuchania Koncertu Muzyki Sakralnej Zespołu Lumen. Nazwa Zespołu nawiązuje do Światła, którym jest Bóg. Koncert , na który składały się pieśni z pop- oratorium „Miłosierdzie Boże”, oparty był na tekstach
Św. S. Faustyny.

2013-10-22 018

2013-10-22 007

2013-10-22 012

Zespół LUMEN, oprócz zaprezentowanego w Przasnyszu oratorium, ma swoim koncie kilka dużych projektów tj. „Psalmy Dawida”, kantatę dla NMP „Przy Sercu Twoim” oraz pop-oratorium pt. „Moja Miłość” – również do słów św. Siostry Faustyny. Zespół, który gościliśmy w naszej Farze, koncertuje od 2003 roku. Podczas setek koncertów odwiedził wiele miast w kraju i za granicą – Chicago , Toronto, Lwów, Madryt podczas Światowych Dni Młodzieży i in .Cechą charakterystyczną Zespołu LUMEN jest to, że twórczość opiera na tekstach religijnych , a szczególnie na tekstach Św. S. Faustyny, która pragnęła „ o niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem”.
Zespół tworzy rodzina i przyjaciele. Dyrygentem i aranżerem jest Zbigniew Małkowicz, wokalistami – Marzena Małkowicz i Aleksandra Małkowicz –Figaj, Julita Rosińska – Kopala, Jacek Kotlarski. Towarzysza im muzycy Marcin Figaj. Łukasz Chojnacki, Jarek Chmielewski, Marcin Piekut i Piotr Szulc. Podczas realizacji oratoryjnych koncertów współpracują z licznymi chórami oraz orkiestrami symfonicznymi krajowymi i zagranicznymi. Oprócz więzów rodzinnych i przyjacielskich łączy ich również to, że chcą grać i śpiewać dla Pana Boga.

2013-10-22 019

2013-10-22 007

Zbigniew Małkowicz , dzięki swojemu talentowi i wrażliwości doskonale wydobywa z tekstów „Dzienniczka” głęboką tęsknotę za Bogiem i Jego Miłosierdziem. Dzięki zaangażowaniu, jakie artyści włożyli w prezentowany koncert, stał się on oryginalna formą głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Na długo zostaną w uszach słuchaczy słowa i melodie pieśni , znane dobrze tym , którzy korzystają z katolickich mediów np. pieśń „Okaż mi, Boże miłosierdzie” czy słowa z „ Magnificat” –

„Wielbij, duszo moja, miłosierdzie Pana,
w Nim raduj się serce me całe,
boś na to przez niego od wieków wybrana,
by szerzyć miłosierdzia Jego chwałę.”

Tak się szczęśliwie złożyło, że w dniu 22 października przypadało wspomnienie Bł. Jana Pawła II, nazywanego wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia, bo od lat sześćdziesiątych czuwał nad rozwojem jego kultu i pracował nad procesem kanonizacyjnym Siostry Faustyny, którą osobiście beatyfikował (1993) i kanonizował (2000).
Jan Paweł II mówił: „ Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak Boże Miłosierdzie…Orędzie Miłosierdzia Bożego zawsze było mi bliskie i drogie”. Wyjątkową rangę orędzia podkreślił mówiąc „Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka. Chciał, aby światło Bożego Miłosierdzia , które Bóg zechciał powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat Siostry Faustyny, rozjaśniało nasze drogi w trzecim tysiącleciu.
Podczas koncertu słuchacze wprowadzeni w świat Miłosierdzia uczestniczyli w prawdziwej uczcie duchowej. Miało się wrażenie bliskiej obecności S. Faustyny i bł. Jana Pawła II, z którymi razem sławiliśmy nieskończoną miłość Miłosierną. Duchowy klimat wytworzony podczas koncertu pomógł wyśpiewać chwałę Bożego Miłosierdzia i w wyjątkowo łatwy sposób przybliżyć ten największy atrybut Boga pełnego Miłości i Miłosierdzia. Koncert był głębokim przeżyciem dla publiczności ,która w skupieniu słuchała tekstów np. :

„Okaz mi Boże, miłosierdzie swoje
według litości serca Jezusowego
usłysz błagania i prośby moje,
okaz mi miłosierdzie swoje.”

Skomponowana do tekstów „Dzienniczka” muzyka przenosiła słuchaczy na poziom wartości duchowych, takich jak dobro, piękno, prawda, miłość i miłosierdzie. Słucha się ich z prawdziwą przyjemnością i radością. Towarzysząca tekstom muzyka prezentuje różnorakie style, od sakralnej i lirycznej, poprzez .średniowieczną i renesansową, po radosne melodie amerykańskie, irlandzkie i folklor wschodni. Kompozytor mówi „ w utworze zawarłem elementy muzyczne z różnych stron świata, by w ten sposób podkreślić, że Miłosierdzie Boże jest przeznaczone dla każdego, niezależnie od kraju pochodzenia.
Koncert Zespołu LUMEN na długo pozostanie w pamięci i sercu przasnyszan. Szczególne podziękowanie i wdzięczność należą się głównemu pomysłodawcy i organizatorowi projektu Ks. Proboszczowi Andrzejowi Maciejewskiemu . Słowa wdzięczności należą się również Panu Organiście Rafałowi Witkowskiemu, który przygotował chórek towarzyszący zespołowi LUMEN.
Na koniec informacja o sponsorze koncertu- Fundacji SCALAM – Prostujemy Drogi Życia, bez, której realizacja tego wspaniałego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa. Jest to już kolejne wsparcie dużej imprezy kulturalnej (nie tylko religijnej) o wysokim poziomie artystycznym, które, gdyby nie FUNDACJA SCALAM nie miałoby szans na zaistnienie w Przasnyszu.

A.G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.