II Bal Wszystkich Świętych w Przasnyszu

listopad 2, 2015 Podziel się opinią

Rok temu narodził się pomysł organizacji z okazji Wszystkich Świętych imprezy, podczas której dla młodzieży zostanie stworzona przestrzeń do „wytańczenia się”, „wyskakania” , do radowania się i celebracji życia. Pomysłodawcą był Ks. Prał. dr Andrzej Maciejewski. Do organizacji wydarzenia z ramienia Parafii pw. Św. Wojciecha wyznaczono Rafała Witkowskiego, tamtejszego organistę. Do współpracy zaproszono Fundację SCALAM.

Na pierwszym Balu Wszystkich Świętych pojawiło się 45 osób. Odbiór był pozytywny. Pierwszą nagrodę za najlepsze i najciekawsze przebranie zdobył chłopiec, który przyjechał na imprezę z oddalonego od Przasnysza o ok. 25 km Ciechanowa. Zwycięzca przebrał się za Św. Jana Pawła II. Po wszystkim jednogłośnie stwierdzono „Za rok organizujemy bal jeszcze raz! Będzie jeszcze lepiej”. Tak też się stało.

W ubiegłą sobotę odbył się II Bal Wszystkich Świętych. Uczestnicy zebrali się pod Kościołem Farnym, by zapalić lampki i wspólnie odmówić Litanię do Wszystkich Świętych. Na czele procesji wokół przasnyskiego Rynku maszerowali przebrani za Świętych, niosąc relikwie Patronów. Migoczący światłem lampek korowód przykuwał uwagę, ponieważ w tym roku poprowadził go zjawiskowy anioł na szczudłach. Szczudlarz oświetlał drogę, niosąc w dłoni pochodnię.

Na bal zawitało wielu znamienitych Świętych, którzy wdzięcznie pląsali w rytm bardzo współczesnych rytmów. Profesjonalną oprawę muzyczną zapewniał Djsteam. Szalone animacje, malowanie fantazyjnych wzorów na buziach i dłoniach były zasługą niezastąpionego Live Events. Uczestnicy mogli wziąć również udział w konkursach przygotowanych przez członków Klubu Wszystkich Świętych, działającego przy Parafii Farnej.

SONY DSC

Gdy Święci zawitali do Klubu Otwartego Umysłu i zrzucili z siebie kurtki, prowadzący przeprowadził konkurs na najlepsze przebranie. Uczestnicy prezentowali się przed jury a pozostali goście zgadywali tożsamość kolejnych Świętych.

SONY DSC

W konkursie zwyciężyła, tym samym odjeżdżając na nowiutkiej hulajnodze, św. Teresa z Ávili, czyli Justyna Bulicka.

Drugie miejsce ex aequo zajęły Monika Kałamańska i Katarzyna Jakubiak. Obie dziewczyny przebrały się za królową – św. Jadwigę.

Trzecie miejsce zajęła Marysia Łyszkowska, przebrana za Michała Archanioła.

Wyróżnieni zostali również: Filip Bulicki, jako Św. Paweł od Krzyża, Grześ Niski jako Św. Mikołaj, Jerzy Tyniecki jako Św. Jerzy, Szymon Bulicki jako Św. Jose Sanchez del Rio, Tosia Tyniecka jako św. Agnieszka.

a także: Bł. Franciszek i Hiacynta Marto, bł. Karolina Kózkówna.

Przeprowadzono również konkurs pod hasłem: „Dynia nie jest do straszenia. Zrób coś z dyni do jedzenia”. Walka była zacięta. Liczba potraw przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pojawiło się mnóstwo smacznych i bardzo pomysłowych dań. W konkursie na najsmaczniejsze danie z dyni jury wyróżniło 5 smakołyków:

1. Dyniowy gulasz – Justyna Kawiecka

1. Zupa z podsmażanymi pestkami dyni – Bogusław Tworkowski

1. Ciasto z dyni – Paulina Paula Jakubiak

1. Sernik z dynią – Szymon Bulicki i Filip Bulicki

1. Placuszki z dyni – Katarzyna Król-Płoska.
SONY DSC

Kreatywność jednej z uczestniczek konkursu zaskoczyła jury. Pani Justyna Kawiecka przygotowała kilkanaście potraw, udowadniając tym samym, że kulinarny akt tworzenia może stanowić wspaniałą zabawę.

Jednym z wydarzeń wieczoru był pierwszy publiczny występ przasnyskiego zespołu CSA. Nazwa zespołu inspirowana jest jego miejscem spotkań – łac. Cellarium Sancti Adalberti dosłownie oznacza „piwnica św. Wojciecha”. Wokalistka – Anna Rafalska opowiedziała o swoim życiu a jej świadectwo było przeplatane piosenkami Zespołu.

Najlepsze jest to, mówią organizatorzy, że w całą akcję zaangażowało się tyle osób. Ekipa z DJSteam wystąpiła całkowicie za darmo, do tego robiąc świetne show dla uczestników, animatorki z Live Events stworzyły wspaniały scenariusz zabaw i nie chciał nawet słyszeć o zapłacie. Uczestnicy konkursu na najlepsze danie przygotowali wspaniałe potrawy, kosztująe ich wiele pracy, uczestnicy konkursu na najlepsze przebranie samodzielnie przygotowali swoje stroje a przed tym wszystkim musieli dokładnie przemyśleć za kogo się przebiorą, sprawdzić jak przedstawiany jest dany Święty, musieli w końcu o tych Świętych poczytać, by móc powiedzieć parę słów o postaci, w którą się wcielają.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wielkie zaangażowanie i dużo dobrego serca. Do zobaczenia za rok. fot. P. Jakubiak