Relacja z początków projektu „Reguła Św. Benedykta”

październik 15, 2014 Podziel się opinią

   Projekt „Reguła Św. Benedykta żywa dziś – wspólnota kształtuje charakter człowieka”  to niezwykły projekt, którego pomysłodawczyniami były Pani Anna Rafalska – nauczycielka języka niemieckiego z LO im. KEN w Przasnyszu oraz Pani Małgorzata Załoga – przasnyska ikonografka. Tak oto inicjatorki projektu opisują swój pomysł:

  „Projekt powstał z myślą o uzmysłowieniu młodzieży znaczenia wspólnoty w życiu każdego człowieka i relacji między jednostką, a grupą. Na jednych z zajęć będzie przeprowadzona dyskusja o zależnościach między wspólnotami a postawami jednostek w ujęciu politycznym, filozoficznym i społecznym.

SONY DSC

Tematem przewodnim projektu jest Reguła św. Benedykta z Nursji. Ma ona posłużyć do uzmysłowienia młodzieży konieczności opracowania ogólnie akceptowalnych zasad współistnienia w grupie, co wpływa na eliminację sytuacji konfliktowych, a jednocześnie rozwija postawy prospołeczne, szacunek dla drugiego człowieka i empatię.
Na podstawie Reguły św. Benedykta uczniowie opracują własną Regułę dla szkoły oraz ulotki ją reklamujące, które rozdadzą swym kolegom i koleżankom, by zachęcić ich do korzystania z zawartych w niej zasad.
Głównym dziełem projektu będzie wykonana przez uczniów ikona św. Benedykta ze scenami z jego życia. Młodzież samodzielnie, po zapoznaniu się z historią ikon oraz pracowni ikonograficznych, wykona podlinnik, przygotuje deskę i napisze na niej ikonę.
Zostanie również wykonana plansza dla salki katechetycznej, objaśniająca znaczenie medalika św. Benedykta. Uczniom zostanie zaproponowana możliwość stworzenia minipanteonu osób, które wsławiły się wkładem w życie różnych wspólnot i zorganizowanie wystawy prac prezentujących ich sylwetki.

Przez cały czas będzie prowadzona dokumentacja spotkań w postaci bloga. Zachęcamy do śledzenia go pod adresem: http://regulabenedykta.blogspot.com/
Jednocześnie uczestnicy projektu utworzą chór, który pod przewodnictwem pana Rafała Witkowskiego, organisty z miejscowej Fary, nauczy się i wykona kilka pieśni o charakterze patriotycznym (jako naród tworzymy wspólnotę). Będą to Gaude Mater, Pieśń o św. Stanisławie, Czego chcesz od nas Panie (pieśń Jana Kochanowskiego) oraz Oda do Radości.

Młodzież będzie miała okazję przekonać się, że praca w chórze wymaga wzajemnego słuchania się, współpracy i sumienności. W imię uzyskania pożądanego efektu jednostka w ramach swej grupy, musi wykonać pracę dopasowania się do pozostałych osób, by jej głos wtopił się w głosy innych i powstał jeden czysty dźwięk. Chór będzie złożony z altów i sopranów.
Projekt ma za zadanie zwrócenie uwagi młodzieży szkolnej na rolę sumienności, umiejętności współpracy, odpowiedzialności za siebie i innych.”

Małgorzata Załoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.